English

مکزیک

 

کشور: مکزیک

پایتخت: مکزیکوسیتی

وسعت: 1972550 کیلومترمربع

جمیعت: 112322757 نفر

زبان رسمی: اسپانیایی

پول رایج: پسو

شهرهای مهم: مکزیکوسیتی، کولیم

موقعیت :ایالات متحد مکزیک یا مکزیک، کشوری است در آمریکای شمالی. این کشور از شمال با ایالات متحده آمریکا و از جنوب شرقی با گواتمالا و بلیز هم‌مرز است. همچنین اقیانوس آرام، در غرب و جنوب، خلیج مکزیک در شرق و دریای کارائیب در جنوب شرق آن را دربرگرفته‌اند.

جغرافیا :مکزیک کشوری کوهستانی و مرتفع است و تنها قسمتی از آن که مسطح می‌باشد، در شبه جزیره «یوکاتان» واقع شده‌است. از آنجا که ارتفاع این کشور از ۵۰۰ متر بیشتر است. لذادرجه حرارت نسبت به عرض جغرافیایی و ارتفاع زمین، متغیر است. مهمترین ارتفاعات آن عبارتند از کوههای مادرهٔ غربی، مادرهٔ شرقی، مادره جنوبی و همچنین فلات مکزیک . جلگه‌های آن عمدتاً در کناره‌ها واقع شده‌اند. بیابانها نیز قسمتهایی از مکزیک را شامل می‌شوند. بلندترین نقطه آن قله سیتلال تپتل (اوریسابا ) با ۷۰۰، ۵ متر ارتفاع می‌باشد. رود ریوگرانده (۰۳۴، ۳ کیلومتر) نی طویلترین رود آن است.


ادیان و مذاهب  :۷۶٫۵٪ مردم مکزیک مسیحی کاتولیک و ۳/۶درصد پروتستان هستند.

اقتصاد :محصولات صادراتی مکزیک شامل محصولات کارخانه‌ ای، نفت و محصولات نفتی، نقره، میوه، سبزیجات، قهوه و پنبه است. محصولات وارداتی آن نیز شامل ماشین‌ آلات فلزکاری، فلزات تراشکاری شده، ماشین‌ آلات کشاورزی، تجهیزات الکترونیک، قطعات ماشین برای مونتاژ، هواپیما و تجهیزات آن است.

جاذبه های گردشگری : کنکان در مکزیک: این مکان زیباترین و مهم‌ترین مکان توریستی مکزیک محسوب می شود. این مکان دارای آب و هوای معتدل با آب‌های شفاف می باشد که با غروب درخشان آفتاب پوشیده شده است. کنکان یکی از بهترین مکان‌های تفریحی کشور از نظر تنوع رستورانها، مغازه‌ها و سرگرمی‌هاست.· Isla Mujeres نزدیک ترین جزیره به کنکان، به خاطر غواصی زیر آب و ماهیگیری در روستا شهرت دارد.

وضیعت آب و هوایی  :آب و هوای آن در نواحی مرتفع معتدل کوهستانی و در سایر نواحی گرم و مرطوب و یا خشک است. شمال این کشور خشک و غیر قابل کشت بوده، در حالی که جنوب، مرطوب و گرم است.

       

     

جاذبه های گردشگری: کنکان در مکزیک: این مکان زیباترین و مهم‌ترین مکان توریستی مکزیک محسوب می شود. این مکان دارای آب و هوای معتدل با آب‌های شفاف می باشد که با غروب درخشان آفتاب پوشیده شده است. کنکان یکی از بهترین مکان‌های تفریحی کشور از نظر تنوع رستورانها، مغازه‌ها و سرگرمی‌هاست.· Isla Mujeres نزدیک ترین جزیره به کنکان، به خاطر غواصی زیر آب و ماهیگیری در روستا شهرت دارد.

رقص ماریاچی: رقصی سنتی است و در آن زنان جامه‌های رنگارنگ خود را همراه با ریتم آهنگ‌های شاد ماریاچی در هوا به جلو عقب می چرخانند . در این رقص دو نفره مردها دست خود را پشت کمر خود حلقه می کنند و زنان با حفظ فاصله ای محترمانه، در برابرشان دامن افشانی می کنند.

روز درگذشتگان یا دیا دلوس مورتوس: در این روز در واقع باور و سنتی است که مکزیکی‌ها آن را از اجداد سرخ‌پوست خود به یادگار نگه داشته اند . بعد از ورود اسپانیایی در قرن شانزدهم به مکزیک، این سنت با باورهای مسیحی آمیخته شد و اکنون در روزهای اول و دوم نوامبر و همزمان با روز گرامیداشت قدیسان کاتولیک برگزار می‌شود . در روز درگذشتگان، مکزیکی‌ها بر مزار عزیزان از دست رفتهٔ خود گرد می آیند و برایشان شمع روشن کرده و گل نثارشان می کنند.

جشن گوئلا گوئتزا: در این جشن گروه نمایندگان فرهنگی و هنری شهر جوچیتان مکزیک وارد محل برگزاری جشن گوئلا کوئتزا در شهر سان آنتونیو واقع در ایالت آواخکا میشوند . در این جشن نمایندگان شهرها و ایالتهای مختلف مکزیک گردهم می آیند و رقص‌های محلی و سنتی خود را به نمایش می گذارند.

جشن کوئین سیانه را: این جشنی است که مردم مکزیک به مناسبت رسیدن دخترانشان به سن پانزده سالگی برگزار می کنند. در این جشن پدر و مادر دختر همهٔ دوستان و آشنایانشان را برای شرکت در مراسم دعا در کلیسا و سپس جشنی شاد دعوت می کنند. بعد از بازگشت از کلیسا، از همهٔ مهمانها با ساز و آواز و غذاهای خوشمزهٔ محلی پذیرایی می شود.

     
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی سپهر پرواز می باشد. 2016 ©
طراحی پرتال (طراحی پورتال): آرانا نتورک